7 Aralık 2016 Çarşamba

29.DAKİKA (Beşiktaş-Dinamo Kiev)

Kâbus gibi bir gece. Beklenmeyen sonuç. Şampiyonlar ligi serüvenin sonu.

29 Dakikada nasıl bütün hayaller ve umutlar bitirilir bu maçta yaşandı.

Dakika 9'da gelen gole rağmen 9 ile 29 dakikalar arasında Beşiktaş bir kez daha maçı döndüreceğine dair sinyaller vermişken verilen penaltı ve kırmızı kart her şeyin sonu oldu.

Futbolda hakemler çoğaldıkça yapılan bu yanlışlara daha çok devam edilir. Kale arkası hakemlerin ne görev yaptığı bu zamana kadar hiç anlamış değilim. Maçın tek ve tam otoritesi olan diye tanımlanan Orta hakemin maçta hâkimiyetinin tek olması gerekir. Yan hakemlerinin nasıl görevi belli ise yani ‘orta hakemin doğru karar verecek pozisyonda olmadığı durumlarda (taç, ofsayt), ona yardım ediyorsa kale arkası hakemleri bir o kadar orta hakemlerin daha çok fikirlerinin değişmesine sebep oluyor. Eğer bu kadar hakemleri arttırma peşindeler ise, saha içine koyulsun iki hakem biri bir yarı sahada diğeri diğer yarı sahada mümkün olduğunca yorulmadan ‘mantıklı’ kararlar versinler.

Maç içinde de yapılan bireysel hatalardan bahsetmekte hata olur böyle bir maçta ama Aboubakar’ın affedilmeyecek cinsten yaptığı hareket; Beşiktaş taraftarı tarafından Fabri’nin gözyaşlarını nasıl unutulmayacaksa, Aboubakar’ın takımını gereksiz yere 10 kişi bırakmasını da unutmaz.

Maçın sonu ise Ukraynalı bir gazetecinin Şenol Güneş gibi zeki bir adama sorduğu soru karşılığında aldığı cevapla son buldu.

İşte o diyalog;

Gazetecinin sorusu;
-   Maç içinde Türk taraftarlarının davranışlarından dolayı utanç duyuyor musunuz?

Şenol Güneş'in Cevabı;
-   Ben hocayım sahaya bakıyordum, ben tribüne bakmıyordum ne olduğunu görmedim, gördüğünüz bir şey var ise fikrinizi söylersiniz onu bana sormazsınız. SAHADAKİ UTANILIR DURUMU SİZ GÖRÜP DE YAZABİLİYOR MUSUN? Bizim olmayan penaltı pozisyonunu gördüm ve bütün hakemlerde gördü ama yanlış karar verdi. BENİM ARKAMDA GÖZÜM YOK, sahaya bakıyorum, siz tribünden sahaya bakarken demek ki orayı izliyordunuz o başka bir şey, SİZDE VARSA onu konuşuruz. ( Tercüman arkadaş umarım güzel bir çeviriyle Şenol Güneş’in bu söylediklerini Ukraynalı gazeteci arkadaşa bir güzel özetlemiştir. )
-     

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder