20 Aralık 2016 Salı

BEŞİKTAŞ'IN DEVRE ARASI TRANSFER POLİTİKASI

Beşiktaş’ın devre arası transfer sezonunun açılışına kadar yapacağı toplam 3 maç bulunuyor. 1’i lig 2’si kupa maçı. Ama bu üç maç devre arası hangi oyuncuların kiralık veya satılacağına dair bize biraz daha izlenim verebilir. Çünkü birkaç oyuncu için belki de son şans bu 3 maç.

Bu 3 maç aslında hangi eksik bölgelere transfer yapılacağını da bir kez daha gösterebilir. Bu maçlardan 2’si kupa maçı olmasına karşın Şenol Güneş bence bu maçlarda gençlerden çok A takımdaki oyunculara şans verip son durumlarını görmek isteyebilir.

Bu maçlar öncesinde hangi bölgelerde eksik olunduğu az çok belli gibi duruyor.
1-Sol Stoper
2-Sol Bek
3-Sol Açık
4-Forvet Arkası
5-Forvet

Tabi devre arası 5 transfer yapmak kulüpler için zor bir şeydir. Ama verim alınamayan oyuncular ve sakatlıklar devre arasında Beşiktaş’ı transfer yapmaya zorunla hale getirdi diyebiliriz.

SOL STOPER
Öncelikle sene başında yapılmayan Sol Stoper transferi devre arası yapılacak ama yapılacak bu transfer ne kadar iyi olacak konusunda şüphelerim var. Çünkü hiçbir takım devre arasında oynayan ve iyi bir stoperini bırakmak istemez. Tabi çok büyük paralar verilmedikçe. Beşiktaş’ta şuan için yüksek bonservisli oyunculara yönelmeyeceği için kiralık bir stoper transferi gerçekleştirilebilir. Ama son sezonlarda yapılan kiralık stoper transferlerine bakacak olursak; Dany, Alexis ve Marcelo devre arasında yapılan transferlerdi ve Marcelo bu oyuncular içinde kendini gösteren tek oyuncu oldu. Onun dışında sene başında yapılan transferler; Franco, Milosevic ve Rhodolfo. Defans oyuncu transferi yapılırken iyi sonuçlar ortaya çıkmadığını gösteriyor. Yapılan bu 6 defans transferinden sadece 2’sinin takıma faydalı olduğunu düşünürsek bu devre arası yapılacak defans transferinin Rhodolfo ve Marcelo gibi katkı verebilecek, bu oyuncular düzeyinde bir transferin yapılması taraftarıyım. Diğer yapılan transferler gibi takıma katkıdan çok zarar veren transferler yapılmaması lazım.

SOL BEK
Eğer ki stopere bir oyuncu alınırsa bütün devreyi stoperde oynayan Tosic’i sol bekin alternatifi olarak görebiliriz ikinci yarı. Caner’in sakatlığından sonra Adriano’nun sol tarafı tek başına taşıması bütün sene boyunca zor gözüküyor. Defansa yapılacak bir transferle Tosic sene sonuna kadar oranın alternatifi olmaya aday. Ama sene başında ki gibi bir hata yapılıp stoper transferi yapılmazsa bir sol bek transferi alternatif olarak yapılması lazım.

SOL AÇIK
Devre arasına kadar yapılacak 3 maç aslında bu mevkide oynayanlar için çok daha önemli. Bu bölgeye aday Olcay ve Kerim için bu 3 maç kendilerini göstermek ve ikinci yarıda takımda kalmak için kritik 3 maç gibi duruyor. Kerim’e teklifler geldiği söyleniyor. Ya bir devre başka bir takıma gidip daha çok şans bulup seneye takıma daha çok katkı verecek yada bu 3 maçta göstereceği performansla bu mevkiye transfer yapılmaması gerektiğini göstermeye çalışacak. Tabi Kerim’in kiralanması Olcay’ın kiralanmasından daha yüksek olduğu için Kerim’in kiralanması durumunda yüksek ihtimalle Olcay’ın takımda kalacağını düşünüyorum. Eğer ki Kerim bu maçlarda iyi performans sergilerse Olcay’ın kiralık veya satılabileceği ihtimali ortaya çıkabilir yapılacak bir transfer sonunda. Ki Babel transferinin bittiği konuşulduğu bu dönemde bu iki oyuncudan birinin ikinci devre takımda olmama ihtimali yüksek gibi duruyor.

FORVET ARKASI
Talisca’nın ikinci yarının başına yetişebileceği söyleniyor. Ancak uzun bir sakatlık süreci geçirdiği içinde nasıl bir performans sergileyeceği bilinmiyor. Oynadığı dönemde daha çok yardımcı forvet rolünü üstlenmesi forvet arkası rolüne çok yatkın olmaması bu bölgeye transfer yapılır mı beni düşündürmüyor değil? Oğuzhan ve Tolgay’ın da bu rolü kaldıramaması burada bir eksiklik olduğunu gösteriyor.


FORVET
Talisca'nın dönüşü Beşiktaş’ın gol yollarında ki sıkıntısını bir nebze azaltabilir. Sakatlanmadan önce gole yatkın olduğunu göstermişti. Bu ihtimalden yola çıkılarak son zamanlarda Şenol Güneş’in çift forvet oynaması beni şu düşünceye itmedi değil; forvet transferi yerine Talisca’yı Cenk veya Aboubakar’ın yanında ikinci bir forvet gibi düşünülmesi faydalı olabilir. Taliscayı bu bölgede bir forvet gibi düşündüğümüz zaman forvet arkasına yapılacak bir transfer daha yararlı ve bu sene etkisiz olan Oğuzhan ve Atiba ikilisinin yapılacak iyi forvet arkası transferle daha çok katkı vereceklerini düşünüyorum. Ama tüm bunların dışında yapılacak 4. Forvet transferi takım içinde daha çok karışıklığa yol açabilir. 

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder