30 Aralık 2016 Cuma

ETO'O ÇIKMAZI

Beşiktaş'ın son zamanlarda transferde en meşgul olduğu isim Samuel Eto'o. Evet Eto'o gibi bir futbolcunun kalitesi tartışılamaz. Geldiğinde de bu yarı dönemde Beşiktaş'a fazlasıyla katkı verebilir. Peki imzalanan 2 yıllık bir anlaşma sonucunda ve şampiyon olunduğu takdirde seneye 36 yaşında ki bir forvetle şampiyonlar ligi ve lige başlamak ne kadar doğru olur? Beşiktaş yönetimi ve teknik heyet şuan için bence kısa vadeli planlar doğrultusunda ilerliyor. Bu aslında Feda döneminden gelen politikanın önüne geçeceğini gösteriyor. Ki yapılan Ryan Babel transferi bunun ilk örneği eğer Eto'o transferi de gerçekleşirse bu politikanın değiştiğine dair belirtileri görmeye başlayacağız gibi.

Eto'o transferinde takas konusunda adı geçen Kerim ve Ömer'in takımda kalmak istemeleri aslında bu transferi sekteye uğratan olaylardan biri. Ömer'in Boluspor maçında golden sonraki sevinci bunu gösteriyordu. Kerimde gol atsaydı aynı sevinci ondan da görebilirdik. Bu oyuncular ilk yarıdaki performanslarıyla takımda kalmayı hakkettiler mi ? 

Kerim ligde şans bulamayan oyunculardan biriydi. Ancak ligin başında Süper kupa maçında Galatasaray ve ligdeki Fenerbahçe derbisinde sadece 11 başlayabildi. Ligde 5 maç sonradan dahil oldu. Sonradan dahil olduğu maçlarda toplam dakikası sadece 71 dakika. Şampiyonlar liginde ise 27 dakika süre alabildi. Ve kupa maçlarında 4 maçta da ilk on bir başladı. Bu 4 maçta 4 gol atarak ilk yarı bittiğinde takımda 3 kulvarda ilerlerken 4. en çok gol atan futbolcu olarak ilk yarıyı bitirdi. Kupada Bolu'ya gol atmakla olmaz denilebilir. Soruyorum Talisca sakatlıktan döndükten sonra ilk maçında Bolu'ya karşı etkili performans gösterdi ve sonuçta herkes gösterdiği performansla mutlu oldu ve golle de geri döndü. Peki kimseden Bolu'ya atmakla olmaz bu iş dedi mi? Eğer ki takımda fazla şans bulamayan oyuncular yerine as takımdaki oyuncular oynasa o oyuncular kupa maçlarında gol attığında bu yorumların yapılmayacağını düşünüyorum. Kerim kupadaki performansıyla ilk yarının son döneminde ligde oynamayı hak etti. Peki Şenol Güneş sadece derbi maçlarda onu ilk on bir de başlatarak ona olan güvenini mi gösterdi yoksa bu maçlarda gösterdiği performansa göre mi ilk yarı Kerim'i hiç düşünmedi? Sakatlıklardan sonra yaşanan hücum hattındaki sıkıntılarda Şenol Güneş hiç Kerim'i düşünmedi. 

Ömer ise ilk yarı bittiğinde 3 gol ile takımın 5. en çok gol atan oyuncu olarak ilk yarıyı bitirdi. Bu gol istatistiklerinde ki vermemin sebebi ilk yarının ikinci dönemindeki gol yollarındaki yaşanan sıkıntı ortadaydı. Peki takası düşünülen iki oyuncu takımın ilk yarı bittiğinde takım içinde en çok gol atan ilk 5 oyuncusu içinde olup bunları kısa süreler içerisinde yaptılarsa bence bu oyuncular gönderilmeyi hak etmiyor. Aksine daha çok şans bulmaları gerekirdi. 

Tüm bunların yanında 2 sezondur öncelikli transferin stoper yönünde yapılmasını isteyen Şenol Güneş'in, hala öncelik olarak başka bölgelere yönelinmesi ayrı bir tezatlık gibi duruyor.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder