17 Aralık 2016 Cumartesi

OYUNCULARA POZİSYON YARATMA ÇABASI (Beşiktaş-Kasımpaşa)

Oyunculara pozisyon yaratma çabası bugün Beşiktaş’a maçı kaybettirdi. Bursa maçının 2. Yarısındaki oyun Şenol Güneş’e bir referans olmuş ki maça öyle bir düzen ile başladı. Bu düzen tutmadı ve maç içinde de oyuncuların pozisyonu o kadar çok değişti ki takım ve oyuncu içinde belli bir düzen olmadığı için mağlubiyet kaçınılmaz oldu.

Maça başlandığında Quaresma’nın forvet arkasında başlatılmasında ki karar Bursaspor maçında ki orta sahadan delici bir oyun şekli ile Oğuzhan’ın etkili olması Şenol Güneş’i memnun etmiş ki o maçta cezalı olan Quaresmaya bu maçta bir pozisyon yaratmak amacıyla da maça 4-3-1-2 düzeni ile başlandı.

Bu düzenden 20. Dakikada vazgeçip olağan taktiğe dönüldü ve dakika 31’de kontra ataktan bu sene skora en fazla katkı yapabilen oyuncu olan Cenk Tosun ile Beşiktaş kötü başladığı maçta 1-0 öne geçti. Skora en fazla katkı yapan Cenk Tosun da attığı 10 golün 5’i penaltıdan, Aboubakar’ın ligde sadece 2 golü, Quaresma’nın golü yok. Oğuzhan ve Olcay’ın 2 golü bulunuyor bu gollerinde ikisi de ligin ilk üç haftasındaki goller. Bakıldığında Beşiktaş’ın gol yollarında ki sıkıntısı bu sene çok baş ağrıtacak gibi duruyor.

İkinci yarı başlandığında 50.dakikada tabelada skoru 2-1 görenlerde bir hayli şaşırmışlardır. Şampiyonluğa oynayan bir takımın 5 dakika içinde 2 gol yemesi kabul edilemez. İlk golün yenmesinde ki Aboubakar’ın yaptığı basit top kaybı ve devamında Adriano’nun adamı Tunay’ı arka direkte unutması. İkinci gol de ise Gökhan Gönül’ün anlamsızca ve değişik bir şekilde topu havalandırması sonucu yenilen gol.

Yenilen gollerden sonrada Beşiktaş’ın etkili olamayışının sebeplerinden biri geç gelen değişikliler diğeri ise yapılan değişikliklerin yanlış olmasıdır. Şenol Güneş bu sene Olcay ile Kerim’i kanatta kullanmayıp nasıl yetersiz görüyor ve oynatmıyorsa; Aboubakar’ı 70 dakika nasıl oyunda tutuyor hiç anlam veremiyorum. Geç gelen oyuncu değişikliğine kadar da Beşiktaş’ın sadece 1 önemli atağı var. Oda soldan Adriano’nun arka direğe kestiği Gökhan Gönül’ün orta şut karışımı yaptığı vuruş.


Kerim değişikliğinden 3 dakika sonrada anlamsız Atınç değişikliği Beşiktaş’ı maç içinde iyice geriye itti. Yapılan her değişiklikten sonra oyuncuların pozisyonları ile oynandı. Maç içinde bu kadar düzen değişikliği doğal olarak bir sonuç getirmedi. Oyuna giren Kerim ve Olcay 2 önemli ataktan yararlanamadı. Onlar daha önce oyuna girseydi daha farklı bir oyun izleyebilirdik.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder