11 Ocak 2017 Çarşamba

ETO'O GERGİNLİĞİ

Eto’o konusuna, açılış töreninde yapılan yanlışla başlamak istiyorum. Ali Şafak Öztürk, açılış törenine Beşiktaşlı yöneticilerini, başkanını ve teknik direktörünü oraya davet ediyorsa ve bu süre zarfında Eto’o ile transfer konusunda kulüpler görüşme halindeyse “biz Eto’o’yu satmıyoruz” cümlesini bir açılış töreninde kameralar karşısında yapmasının hiçbir doğruluğu yoktur. Ancak bu açılış töreninde bu açıklamanın yapılmasının tek sebebi FİKRET ORMAN’DIR.

Fikret Orman’ın 8 Ağustos‘ta Adriano’nun basına tanıtılmasından sonra gazeteciler ile yaptığı basın toplantısında Eto’o ile ilgili söylediği sözler ve arkasından Antalyaspor kulübünün Beşiktaş’ı; Fikret Orman’ın basın toplantısında söylediği sözler üzerine Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu ve TFF Etik Kurulu'na şikâyet edeceğini duyurmuştu. 


Fikret Orman'ın 8 Ağustostaki Basın Toplantısı ( Eto'o Hakkındaki Söyledikleri)

8 Ağustos’ta ilgimizi çektik denilen Eto’o devre arası gene konuşulmaya başlandı. Fikret Orman’ın 8 Ağustosta basın toplantısında ve açılış töreninden sonra yaptığı açıklamalarda hep Eto’onun Beşiktaş’a gelmek istediğini belirtti. Peki, Beşiktaş Eto’o yu istemiyor muydu? İstiyordu ki devre arası tekrar görüşmelere başlanıldı. İstiyordu ki Kerim Frei, Ömer Şişmanoğlu’nun takası artı 1 milyon Euro’lar konuşuluyordu. Hâlbuki 8 Ağustosta ki basın toplantısında Eto’o ya ilgimizi ne zaman göstersek karşılığında Kerim Frei ve bonservis ücreti isteğiyle karşılaşıyorduk diyen Fikret Orman’dı. Üstüne zekâmızla oynanmasın bizim paramız çok kıymetli diyende kendisiydi.

Antalya Yönetimi ne yaptı? 8 Ağustostaki basın toplantısından bir sonuç çıkardı ve şu yazıyı yazdı;

"Teşekkürler Sayın Fikret Orman"

"Kulübümüzün bu zamana kadar iyi niyetli olarak yapmış olduğu açıklama ve uyarılara rağmen, maalesef aksi durumun gerçekleştiğini basın aracılığıyla öğrenmiş bulunmaktayız. Beşiktaş Başkanı Fikret Orman'ın bugün itibarıyla basında yer alan açıklamalarında, etik açıdan kabul edilmesi mümkün olmayan tavır sergilendiğini üzülerek duyduk. Sayın Fikret Orman açıklamasında, açıkça Samuel Eto'o ile transfer görüşmesi yaptıklarını beyan etmiş, ötesinde 'Samuel Eto'o kendisi çıktı geldi, biz de kulübünden çık da gel dedik.' demek suretiyle futbolcumuzu devam eden sözleşmesini feshetmeye yönlendirdiklerini de kabul etmiştir. Keza aynı açıklamada sayın Orman 'Ne konuşacağız Antalyaspor ile merhaba diyeceğiz, iki futbolcu ver diyecekler.' şeklindeki açıklaması ile de etik olmayan davranışları gerçekleştirdiklerini gerekçesi ile adeta perçinlemiştir."

Bu şekilde yaklaşımların, futbolcuların mental durumunu etkileyip takımla olan ilişkilerine zarar verdiğinin altı çizilen açıklamada, mevzuata aykırı ve etik dışı transfer girişimlerinin, Türk futbolunu da zedelediği ifade edildi.

Profesyonel Futbolcuların Statüsü ve Transferleri Talimatının ilgili maddesine göre, sözleşmesi devam eden futbolcularla görüşmek için önce kulübünden yazılı izin alınması gerektiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Kulübümüz tarafından defalarca bu konuda açıklama ve uyarı yapılmış olmasına rağmen, aksi yönde hareket edilmesi ve bunun basın yoluyla dile getirilmesi karşısında Antalyaspor olarak her türlü yasal haklarımızı kullanacağımızı, Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu ve Etik Kuruluna şikayette bulunacağımızı, doğacak tüm zararlarımızı ilgililerden tazmin yoluna gidereceğimizi, kamuoyuna saygıyla duyururken, Beşiktaş Kulübü Başkanı Sayın Fikret Orman'a süreci samimi bir şekilde anlattıkları için teşekkür ediyoruz."

Sonra ne oldu?

1.Sanki bu şikayet yapılmamış tüm bunlar olmamış gibi tekrar Eto’o ile görüşmeler yapıldı.

2.Fikret Orman ve yöneticiler Antalyaspor’un tesisinin açılışına davet edildiler ve o açılışı gittiler.

3.Ali Şafak Öztürk yaptığı açıklamanın hiçbir haklı tarafı olmasa da Fikret Orman’ın yanlışlarına karşı çok güzel bir cevap oldu.
Hiç yorum yok :

Yorum Gönder