31 Ocak 2017 Salı

İDEAL 11 (Beşiktaş-Konyaspor)

Bir Beşiktaş taraftarına şuan Beşiktaş’ın ilk 11'i nasıl olacak diye sorulsa yüzde yüz herkes aynı 11 ismi söyler. Şenol Güneş’in ilk devreden farklı olarak yaptığı en önemli hamle bu oldu. Çünkü bu sezon ilk defa 3 maç üst üste aynı 11 ile çıktı. Buda oyuncuların birbiriyle oynadıkça alışmaları ve alıştıkça da birlikte oynadıkları toptan zevk aldığını gösteriyor. Bunun karşılığında da bugün oynanan akıcı oyun, gollü ve farklı bir galibiyet alınmasını sağladı.

Beşiktaş evinde oynamanın verdiği avantajla maça hızlı ve atak başladı. Bunun karşılığını Talisca - Quaresma - Babel iş birliğiyle gelen erken gol Beşiktaş’ı 1-0 öne geçirse de bu gol Beşiktaş’ın iştahını daha çok arttırdı. Bu haftaya girilirken ilk 4 takım içinden diğer 3 takıma göre Beşiktaş daha az gol atmıştı. Ancak atılan 5 gol ile Beşiktaş ligin en çok gol atan takımı oldu. Lider takımada bu yakışırdı.

Nasıl geçen sene şampiyonluk yolunda Oğuzhan – Atiba – Sosa üçlüsünden bahsedildiyse sezonun ikinci bölümünde Talisca – Quaresma – Babel üçlüsü geçen sene ki üçlüye rakip olacak gibi duruyor. Çünkü bu üçlü son 3 maçta toplam 4 gol 5 asistlik bir katkıyla oynuyorlar. Talisca’nın geri dönüşüyle birlikte Oğuzhan’ın da rolünün belli olması, Cenk'in bu maçta olduğu gibi son iki haftadır attığı şık goller ile bu üçlüye uyum sağladığı sürece sezonun ilk yarısında ki gol yollarında ki etkisizlik ikinci yarı hiç hissedilmez.

Defansif yönden hatalar yapılmaya devam edilse de Fabri ve Tosic mücadeleyi hiç bırakmayacak oyuncular. Bu lig için Tosic’in yaptığı hatalar kaldırılabilir ama Avrupa’da bu hatalar affedilmez. Ama yaptığı hatalarının dışında oyun içinde o kadar özveriyle oynuyor ki Ersan veya Mitrovic’in onu kesmesi gerçekten zor olacak. Fabri ise ceza sahası dışına doğru çıkmaları dışında gözü kapalı kaleyi emanet edebilecek bir kaleci. Yenilen golde de Şenol Güneş’in de dediği gibi gereksiz çıkışı, gereksiz bir gol yenmesine sebep oldu. Maç boyuncada Gökhan Gönül’ün girdiği kademelere ayrı bir parantez açmak lazım ofansif yönünden daha çok defansif yönünü bugün fazlasıyla gösterdi.

Maça gölge düşüren hareket ise maç sonu Beşiktaş tribününün takımı galibiyet sevinci için tribüne çağırırken maçı bitiren 11 oyuncudan 10 oyuncunun tribüne doğru gitmesi, Tolgay Arslan’ın ise soyunma odasına doğru yönelmesi kafasında ters giden bazı şeylerin olduğunu gösteriyor.

Maç sonu galibiyet sevinci


Hiç yorum yok :

Yorum Gönder