24 Ocak 2017 Salı

LİDER BEŞİKTAŞ (Beşiktaş-Alanyaspor)

Hafta sonu Galatasaray ve Başakşehir’in puan kaybetmesi, Beşiktaş için 17 hafta aradan sonra liderliğe yükselme şansını doğurdu. Beşiktaşlı oyuncular bunu bilerek ve liderliği isteyerek oyuna çıktı. Maçın başlamasıyla gözüken o istek ve arzu Beşiktaş’ın liderlik koltuğuna oturacağının sinyallerini verdi. Özellikle Quaresma’nın geçen hafta ki oyundan çıkarken ki Şenol Güneş’e yaptığı hareket ve hafta içi bir ceza niteliğinde olacak şekilde kupadaki Darıca maçında onu sahaya sürmesi biraz olsun onu kendine getirmişti. Sezon genelinde oynadığı oyunun bu maçta daha da üstüne koyarak maçın yıldızı oldu.

Talisca’nın geri dönüşü net bir şekilde Oğuzhan’ın oyun içinde ki etkisini arttırdı. Golden önceki Quaresma’ya attığı uzun pası sezonun ilk devresinde hiç göremedik. Oğuzhan, Atiba’nın yanında ve topla yüzü rakip takıma dönük bir şekilde oynadığı zaman daha etkili olabileceğini bir kez daha gösterdi. İkinci golün oluşumunda da Tolgaya pası veren ve hücumu başlatanda Oğuzhan’dı. Cenk’in sakatlığından sonra Tolgay’ın oyuna girişiyle sezonun ilk yarısında ki Oğuzhan-Atiba-Tolgay üçlüsü tekrar orta sahada bir araya gelse de Tolgay’ın bu sefer önde oynadığında araya kaçırabileceği bir oyuncu vardı. Oda yeni transfer Babel’di. Babel attığı gol ile sezonun ikinci yarısında ki yerini garantiledi.

Yapılan bireysel hatalardan Alanyaspor maç içinde tehlikeli ataklar buldu. Tosic’in pas hatalarından doğan tehlikeli ataklar ve penaltı pozisyonun oluşması, en yüksek pas yüzdesine sahip Atiba’nın bile pas hatasından kaynaklanan ilk yarıda ki Alanyaspor adına yaşanan tehlikeli pozisyon; Beşiktaş’ın maç içinde skor üstünlüğünü bulmasına rağmen anlık olarak maç içinde kopmalar yaşadığını gösteriyor.   1-0’dan ve 3-1’den sonra ki oyunda anlık kopmaların yaşandığını gördük. Ancak 1-0 iken yaşanan baskının akabinde skorun 2-0 olması ve 3-1’den sonra ki yaşanan baskıda Marcelo’nun golüyle maçın 4-1 olması maç içinde farklı bir senaryonun yaşanmasını engelledi.


Şenol Güneş sezonun ilk yarısında bulamadığı ideal 11’ni ikinci yarıda buldu. Ancak ilk yarıda her mevkiinin bir yedeğinin olduğunu düşünürsek şuan öyle bir durum söz konusu değil gibi duruyor. Ama Şenol Güneş’in de istediğinin de bu olduğunu düşünüyorum. Oyun içinde oyuncuların mevkiisin de değişiklikler yaparak bu durumu sağlayacaktır. Kısacası ilk yarıda kuramadığı sistemi ve 11’ni belirleyerek çok fazla değişiklik yapmadan 3 kulvarda ilerlemek istiyor.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder