20 Şubat 2017 Pazartesi

FIRSAT BU FIRSAT (Beşiktaş-Akhisarspor)

Geçen hafta şampiyonluk yarışındaki 4 ekipten dördü de puan kaybetmişti. Beşiktaş şampiyonluk yarışında zirvede yer alırken geçen hafta rakiplerinden önce maçını yapmış ve Karabükspor karşısında kaybetmişti. Rakiplerine bir fırsat doğmuş ve rakiplerinin üçü de bu fırsatı değerlendiremeyip Beşiktaş gibi onlarda puan kaybetmişti. Bu hafta geçen haftadan farklı olarak ligin ilk dört ekibinden Beşiktaş bu sefer ilk değil en son maçı yapacaktı. Beşiktaş’ın rakipleri gene puan kaybetti. Beşiktaş verilen bu fırsatı rakipleri gibi geri teper miydi peki?

- HAYIR, tabi ki de.

İsrail’den moralli dönen Beşiktaş, rakiplerinin de puan kaybetmesiyle ve bunları bilerek stada gelen taraftarla birlikte Beşiktaş için her şey olumlu gidiyordu. Taraftar ve takımında bir diğer istediği de erken gelebilecek bir gol ile rakibin direncini kırıp gollü bir galibiyeti taraftarlar gibi oyuncularda istiyordu. Çünkü kapalı savunmaya karşı atılacak erken bir gol çok önemliydi. O gol tıpkı hafta içinde Hapoel’e karşı atılan gol gibi Quaresma’nın bu sefer Cenk'in kafasına alda at dercesine açtığı orta ile Beşiktaş golü erken bulup rahatladı. Oyun üstünlüğünü o kadar ele almıştı ki topa sahip olma yüzdeleri 24.dakikada %74’e %26 ile Beşiktaş lehineydi. Talisca’nın enfes golü Beşiktaş’ı iyice rahatlattı. 2-0 olduktan sonra Beşiktaş topa sahip olmanın ve pas yaptıkça oyundan zevk almanın tadını çıkarırken ilk yarı bitene kadar birçok pozisyondan da faydalanamadı. İlkyarıda Akhisar adına yaşanan en tehlikeli atak Tolgay’ın Hapoel maçında yaptığı basit top kayıplarının bir benzerini Oğuzhan’ın da yapması sonucu Özer ile yararlanılamayan pozisyon Akhisarspor için ilk yarının en önemli anıydı.

Beşiktaş'ın dönem dönem yaşadığı sıkıntı; skor üstünlüğünü bulana kadar ki oyununu skor üstünlüğünü bulduktan sonra oynamaması eleştirilecek noktalardan biri. Maçın ikinci yarısında tamda bu bahsettiğim durum ile başlandı. Akhisar ikinci yarının ilk 15 dakikalık diliminde daha etkili olan taraftı. 60. Dakikadan sonra Gökhan İnler’in de oyuna girmesiyle Beşiktaş üstünlüğünü tekrardan ele aldı. Atınç’ın golüyle 3-0’lık skor avantajı yakalandı. Oynanan oyun bu skorun daha da artabileceğini, taraftarında maça geldiğinde böyle bir skor yakalandıktan sonra daha çok isteyebileceği aşikâr. Ama ne olduysa 80.dakikadan sonra Beşiktaş yenilen golle birlikte kötü bir oyun oynadı son 10 dakikada. Bu hatalardan da ders çıkardığı takdirde Beşiktaş şampiyonluğunu rahat bir şekilde ilan edebilir.   

SONUÇ

1. Ligin en az gol atan takımı olan (13) Akhisarspor’dan gol yemek defansif açıdan zayıflıkların olduğunu gösteriyor.


2. Gökhan Gönül ve Atiba’nın kart sınırında olduğu için oyundan alan Şenol Güneş’in, gene kart sınırında olan Quaresma’yı da oyundan alsaydı belki sakatlık yaşamazdı.


Hiç yorum yok :

Yorum Gönder