6 Şubat 2017 Pazartesi

FUTBOL OYNAYARAK GÜZEL OYNAMAYARAK DEĞİL! (Beşiktaş-Fenerbahçe)

Şenol Güneş basın toplantısında söylediği sözler ile aslında maçı özetledi; bugün oynayarak değil oynamayarak da maç kazanılabilirmiş bunu öğrendim. Tamda Fenerbahçe'nin yaptığı şey de buydu. Ve bir diğer sözü Fenerbahçe 11'e 10'ken daha iyi oynuyor. Buda Fenerbahçe için acı olan noktadır. NOKTA! Tosic’in yüzde yüz haklı olduğu pozisyonda “oynamaya gelmeyen” Fenerbahçe’ye karşı Beşiktaş’ın kazanabileceği maçta verdiği tepki ile maçın şeklini değiştirdi.

Maçta kırmızı karta kadar ki oyuna bakarsak Fenerbahçe’nin oyunun başında Lensle yakaladığı pozisyon maçın ilk önemli anıydı. O vakitten sonra Beşiktaş oyun üstünlüğünü ele aldı ancak Beşiktaş’ın hızlı oyununa karşı Fenerbahçe oyunun temposunu düşürerek oynamaya çalıştı. Talisca’yı Mehmet Topal’la, Oğuzhan’ı Alper ile Atiba’yı da Josef’le bire bir oynatarak orta sahada Beşiktaş’ı durdurmaya çalıştılar. Bu noktada Beşiktaş oyun üstünlüğünü ele alsa da istediklerini yapamadı. Fenerbahçe de oyun içinde yaratacakları kıvılcımlar ile ancak maçın içinde kalabileceklerini bildiği için Beşiktaş’ı bu tuzağın için düşürmeye çalıştı. Bu tuzağa ilk Oğuzhan dâhil olsa da Persie ile girdiği diyaloglarda her iki oyuncuya da kart çıkmaması büyük hataydı. Eğer orada Persie’ye çıkabilecek bir kart Persie’nin Tosic’in pozisyonda bunları yapamamasını sağlayacaktı.  

Talisca da maç içinde ne zaman Mehmet Topal’dan kurtuldu o anda 3 önemli atak yakaladı Beşiktaş. Quaresma’nın ortasındaki kafası, daha sonra plase şutu ve o şutun kornerinde çektiği röveşata Beşiktaş için maç içindeki en önemli pozisyonlarıydı.

Maçın olayı da 41.dakikada Tosic’in atılması maçın seyrinin değişmesine oldu. Pozisyonun başında Persie’nin Tosic’e yaptığı hareketleri saha içinde olan 4 hakemden biri görse iş başka hal alacaktı ama Tosic’de bunu göremeyen hakemlere isyan olarak yaptığı hareketle Beşiktaş'ı 10 kişi bıraktı.

Şenol Güneş, Tosic’in atılmasıyla Atiba’yı defansa çekerek çözüm bulmaya çalıştı. İkinci yarıda Sow’un röveşatasından sonra fikrini değiştirip Mitrovic’i oyuna sürdü. Ancak çıkması gereken isim kesinlikle Talisca değildi. Babel ve Quaresma oyundan çıksaydı orta sahada Beşiktaş üstünlüğü Fenerbahçe’ye vermezdi. İlk yarıda orta saha üçlüsü ile birebir oynayan Fenerbahçe orta sahası bu değişiklikle rahatladı.

Oğuzhan’ın top kaybıyla başlayan ve Cenk’in kendini bu kadar kolay yere bırakmasından sonra yenen gol maçı orada bitirdi. Zaten “oynamaya gelmeyen” Fenerbahçe skor üstünlüğünü buldu 10 kişi kalan Beşiktaş o alışageldik geri dönüşlerinden birine imza atamadı. Duran toplardan yakalanan pozisyonlar olsa da topun başına geçen Quaresma maç boyunca duran toplardan hiç isabetli ortada bulunamadı. Akan oyun içinde yaptığı ortalar bir yana duran top ve kornerler de topu Talisca’ya vermesi lazım.

Video hakem olayının da bu maçta ne kadar gerekli olduğunu gösterdi aslında. Eğer bu maçta video hakem uygulaması uygulansa oyundan Van Persie’de atılacaktı. Ama hakemlerin kendi verdikleri kararlarındaki tutarsızlıkları video hakem bile önleyemez. Tarih:22.08.2015, Beşiktaş-Trabzonspor, Hakem: Ali Palabıyık, dakika 60,  Quaresma hakemin düdük sesi gelmeden önce duran topu kullandığı için ikinci sarı karttan oyundan atılırken aynı Ali Palabıyık bu maçta nasıl olurda hakem düdüğünü duymadan serbest vuruşu kullanan Lens’e sarı kart gösteremiyor.


SİZİN GİBİ HAKEMLERİ VİDEO HAKEM UYGULAMASI BİLE KURTARAMAZ!

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder