27 Şubat 2017 Pazartesi

NİSAN (Beşiktaş-Galatasaray)

Hafta içi Beşiktaş’ın az çok ilk 11’i belliyken, Galatasaray’ın nasıl bir oyunla çıkacağı konusunda birçok seçenek vardı. Şenol Güneş, Talisca’yı yedek başlatmayıp buradan puan veya puanlarla dönmek istediğini belirtti. Ancak Tudor tıpkı Karabükspor’un başındayken Beşiktaş’ın karşısına çıktığı 3’lü defansla bu sefer Galatasaray’ın başındayken çıktı. Hafta içi Semih’in sağ bek oynayacağı konuşulurken, Hücum ederken 3’lü savunma Chedjou-Semih-Hakan ile geride kalırken, Beşiktaş’ın hücumu sırasında Yasin-Chedjou-Semih-Hakan-Carole ile 5’li defans ile karşılamaya çalıştı. Tabi puan farkından dolayı 3 puana ihtiyacı olan Galatasaray maç boyunca böyle bir oyun oynamayacağı için Beşiktaş için oynanan oyun dengede gidiyordu.

5'li defansla başlayan Galatasaray karşısında Quaresma ve Babel daha çok hücuma çıktılarında Carole ve Yasin’i takip etmek zorunda kaldılar. Quaresma daha çok etkili olduğu sağ kanatta ilk yarı boyunca çok az oynadı. Semih’in sağ bek başlayacağını düşünüp Quaresma sol kanatta başladı belki ama böyle olmadığını görünce Quaresma verimli olduğu kanata geçmesi daha iyi olabilirdi. Çünkü Babel sağ kanatta Quaresma sol kanatta hücum konusunda etkisizlerdi. Kalabalık savunmaya karşı orta sahada Talisca ve Oğuzhan’ında etkili olamaması, Babel ve Quaresma’nın kenar çizgisinde yakın oynayıp açık alan bulamamasıyla Beşiktaş ilk yarı boyunca etkili olamadı.

İlk yarı boyunca iki takımda hücum yaparken takım halinde topun arkasına geçerek savunma yaptılar. Ancak ikinci yarının henüz başında Beşiktaş, Talisca’nın attığı gol ile 1-0 öne geçince iki takımında oyun planı değiştirdi. Galatasaray’da 5’li defans yerini yavaş yavaş 4’lü defansa bırakıp hücumu düşünmeye başladı. Beşiktaş’ta golü bulduktan sonra Galatasaray’ın verdiği boşluklardan 2.golü aramaya çalıştı. Golü bulduktan sonra Beşiktaş kendi yarı sahasına çok çekilince Bruma driplinglerle Beşiktaş kalesinde etkili olmaya çalıştı. Sneijder maç boyunca sahada olmasa da Tolga çıkardığı ara pası ile kendini hatırlatsa da o pozisyondan da yararlanamadılar. Şenol Güneş oyuna müdahale ederek Tolgay ve Gökhan İnler’i oyuna soksa da orta sahada topa hakim olunamadı. Atınç’ın büyük hatasında Podolski’nin sol ayağına gelen topta pozisyondan faydalanamadı. Beşiktaş son dakikalarda azda olsa baskı yese de bu ligin en iyi takımı olduğunu bir kez gösterdi.


Yakalanan puan farkları sonucu zirvede emin adımlarla ilerleyen Beşiktaş’ın tek rakibi olarak Başakşehir kaldı. Beşiktaş, 29.Haftada oynanacak Başakşehir maçında alınacak puan veya puanlar, 30.haftada Vodafone Arena’da Fenerbahçe’ye karşı oynanacak maçta alınacak bir galibiyetle şampiyonluğu Nisan ayında garantileyebilir. 

Galibiyet pozu ( son düdük )

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder