24 Şubat 2017 Cuma

SON 16 (Beşiktaş-Hapoel Beer Sheva)

Şenol Güneş ilk maçın verdiği avantajlı skorla birlikte Galatasaray maçını da düşünerek geçen haftadan farklı olarak bir kaç oyuncuyu yedek kulübesinde başlattı. Beşiktaş’ta Atiba’nın oynamadığı maç sayısı bir elin parmağı geçmeyecek kadar azdır. Bu yüzden Atiba’sız bir oyunu merak ediyordum. Maçın belli bir bölümünde orta sahada eksiklikliği hissedilse de Beşiktaş bir üst tura ismini yazdırdı.  

Beşiktaş’ta Gökhan ve Necip ikilisiyle oynamanın verdiği alışılmışın dışındaki bir orta saha ikisiyle başlayınca ilk 10 dakika etkili olunamadı. Daha sonra oyun üstünlüğü ele alan Beşiktaş, hazırlanış bakımından çok güzel bir gol ile Aboubakar ile 1-0 öne geçti. Defanstan tek toplarla çıkıp, orta sahada hızlı hareket edip, üçüncü bölgeye topu hızlı taşıdığı zaman Beşiktaş etkili oluyor. Atılan ilk golde tam da bu tarife uyuyor aslında. Ancak bulunan erken gol ile genel skor 4-1 olmuş ve gelen gol ile rakibin direnci düşmüşken 2’yi hatta 3’ü bulmak lazım böyle üst seviyelerde.

Quaresma, Galatasaray maçı da düşünülerek ve maçında 1-0 olmasıyla birlikte oyundan alındı. Akabinde yenilen golle birlikte Beşiktaş, Hapoel’i maçın içine soktu. Tolgay ve Oğuzhan değişiklikleriyle birlikte amaç orta sahada topu tutmaktı ama o süre zarfında yenilen baskı ve Hapoel’in kaçırdığı tehlikeli ataklar ile birlikte Hapoel’in aklında maçı uzatabilir miyim düşüncesi doğdu. Böyle bir seviyede rakibe bu bir fırsatı vermemek lazım. Rakip Hapoel değil daha kaliteli bir rakip olsa işler kötüye gidebilirdi. Şenol Güneş’in Akhisarspor maçından sonra ki basın toplantısında son 10 dakikalık oyun için söylediği ‘böyle oynarsak bizi bitirirler’ demesinden daha 4 gün geçmişken son 25 dakikada böyle bir oyun ortaya konması düşündürücü ama halledilmeyecek bir problem değil.

Hapoel’in tehlikeli atakları devam ederken Atınç’ın yaptığı kritik müdahale ile maçın belki de Hapoel adına 2-1 olmasını önledikten 30 saniye sonra, Cenk Tosun’un bulduğu gol ile Beşiktaş adını son 16 takım arasına yazdırdı.

Şimdi hep birlikte;

Çocuklar inanın, İnanın çocuklar
Güzel günler göreceğiz GÜNEŞLİ günler!


Maçın adamı kurtarışlarıyla Fabri'dir. (son düdük) 

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder