19 Mart 2017 Pazar

DİSİPLİN SORUNU (Beşiktaş-Antalyaspor)

Başakşehir’in puan kaybı ve Olimpiakos zaferinin ardından bugün deplasmanda kazanılacak 3 puan şampiyonluk yolunda Beşiktaş’ı tekrardan rahatlatabilirdi. Ancak Olimpiakos maçında yaklaşık 50 dakikaya yakın 10 kişi oynayan takımdan sadece sakatlığı geçen Marcelo değişikliğinin olması ve Olimpiakos maçında tur geçilemeseydi eğer bu maçta oynamayacak Aboubakar’ın tekrardan 11’de başlayıp ödüllendirilmesi ve üstüne 64. dakikada bir kez daha kırmızı kart görmesi disiplin konusunda bazı şeylerin ters gittiğini gösteriyor.

İlk yarıda Antalyaspor’un 4’lü defans bloğu karşısında Quaresma-Babel-Talisca-Aboubakar dörtlüsü herhangi bir organize atakta bulunamadı. Antalyaspor’un sağ ve sol bek oyuncularının stoper özellikli olmaları Beşiktaş’ı ilk yarı boyunca etkisiz kalmasındaki başlıca etkendi. Genel olarak uzaktan çekilen şutlarla şans denense de kaleciyi zorlayacak bir şut olmadı. Antalyaspor’da Beşiktaş’a hiç açık vermemekle birlikte çok fazla hücumu düşünmedi ve etkili olamadı. Marcelo ve Gökhan Gönül’ün kendi yarı sahalarında alan bırakmamaları Antalya hücum hattının etkisiz kalmasına neden oldu.

İkinci yarıya Danilo-El Kabir değişikliğiyle başlayan Rıza Çalımbay, hücuma çıkarken 4-0-6 gibi bir dizilişe dönerken, Beşiktaş hücumlarında savunmada 6-0-4 gibi dizilişiyle Beşiktaş’ı karşıladılar. Antalyaspor’da o kadar forvete dönük oyuncu vardı ki Eto’o maç boyunca orta saha oyuncusu gibi oynadı. Buda aslında Beşiktaş’ın işine geldi. Şenol Güneş ikinci yarıda Antalyaspor’un bu diziliş ve sistemine karşı peş peşe yaptığı iki hatalı değişiklik ve üstüne Aboubakar’ın atılmasıyla birlikte Beşiktaş’ın tek düşüncesi beraberlikti. Yapılan değişikliklerde ki hatalarda aslında üzerinde durulması gereken bir konu. Quaresma bu takımda kötü gününde olsa bile oyundan ilk çıkacak oyuncu değil. Talisca’da ne zaman ne yapacağı belli bir oyuncu olmadığı için bu Beşiktaş’ın etkisiz olduğu bir günde oyundan çıkması ne kadar doğruydu? Görülen kırmızı karttan sonra zaten bütün üstünlük Antalyaspor’a geçti. Beşiktaş bu sene kalesinde en çok şut yediği maçı yaşadı. Buna rağmen Atiba’nın belki de serbest vuruşta gelen topa kafasıyla vurabilseydi bu kötü günde bile Beşiktaş 1-0 öne geçebilirdi. Fabri’nin kurtarışları Beşiktaş’ı olası bir mağlubiyetten önledi.

Bugün ki görülen kırmızı kartla beraber disiplin konusunda sıkıntı olduğu ortada. Kiev maçıyla başlayan Aboubakar’ın kırmızı kartı, Tosic’in Persie karşısında gördüğü kırmızı kart, üstüne Quaresma’nın iki kere oyundan çıkarken Şenol Güneş’e yaptığı tavır, Aboubakar’ın belkide Beşiktaş’ı Avrupa Liginden elenmesine neden olacağı halde ceza verilmeyip 3 gün sonra ilk 11’de başlatılması ile yönetim ve Şenol Güneş tarafından bu disiplin konusu idare edilemiyor. Takım iyi giderken bile verilecek bu cezalar aslında diğer hataların olmaması sağlayacakken verilmeyen cezalar ile takım disiplin konusunda kendi özgür hissediyor gibi. 

Aboubakar oyundan atılış ( son düdük )

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder