5 Mart 2017 Pazar

KİLİDİ AÇANLAR: GG77&AC3 (Beşiktaş-Çaykur Rizespor)

Beşiktaş, şampiyonluk yolunda ilerlerken bu maçtan sonra Vodafone Arena’ya gelecek olan 6 takımdan en az 4 veya 5'inde Beşiktaş bugün ki gibi bu tarz defansif oyunla karşılaşabilir. Çünkü rakipler Vodafone Arena’da kolay kolay maç kazanılamayacağının farkında. Beşiktaş adına önemli olanda bu maçlarda takımın yıldızı diyeceğimiz oyuncular kilidi açamazken takımın sol ve sağ bekinin gol pozisyonun içinde olması şampiyonluk yolunda bunun ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

Alt sıralardaki takımlar böyle deplasmanlara gelirken genellikle erken gol yemeyip, gol yemedikçe de dirençlerini yüksek tutarak bir gol bulurum düşüncesiyle hazırlanıyor. Bu takımlara karşı atılacak erken bir gol aslında takımın planını bozar. Tıpkı Akhisar maçında olduğu gibi. İlk yarı boyunca Beşiktaş topa sahip olmasına rağmen ilk pozisyonunu 41.dakikada yakaladı. Bulduğu bu fırsatı da gole çevirerek ikinci yarı daha da zora girebilecek maçın ilk yarısının sonunda Adriano-Gökhan Gönül işbirliği ile gelen golle birlikte Beşiktaş soyunma odasına mutlu girdi. Golde asistin asistini yapan Quaresma’yı da ayrı tebrik lazım.

Beşiktaş, ilk yarıda da ikinci yarıda sayısız duran top şansı yakaladı. Duran toplar böyle maçlarda kilit nokta aslında. Ancak maç boyunca da kazanılan duran topların hiç biri doğru şekilde kullanılamadı. İleri ki maçlarda böylesi kapalı defanslara karşı duran toplardan yakalanılacak pozisyonlar kilidi açabilecek bir opsiyon olabilir. Bu opsiyonlardan faydalanamadıkça alt sıradaki takımlara karşı oynamak daha da zorlaşıyor. Ne kadar skor üstünlüğü elinizde olsa da zorlaşan oyun ile birlikte pozisyon bulunamaması takımın şuan yıldızı olarak kabul görülen Quaresma’nın oyundan çıkmasını gerektirmiyor. Quaresma’dan önce takımda çıkması gereken oyuncu sayısı bugün fazlaydı. Şenol Güneş oyundan Quaresma’yı alıp oyuna Tolgayı sokuyorsa maç boyunca etkisiz olan Oğuzhan’ı Quaresma'dan önce oyundan alabilirdi. Tabi burada tek hatalı olan Şenol Güneş değildi. Teknik direktör böyle bir karar veriyorsa Quaresma’nın bu karara saygı duyup Osmanlıspor maçında yaptığı hareketi tekrarlamaması lazımdı. Bu konuda iki tarafında hatalı olduğunu düşünüyor olsam da bu takımın asıl lideri Şenol Güneş’tir. Son iki üç maçtır yapılan oyuncu değişikliklerinde orta sahada üstünlüğünü ele almak adına giren orta saha oyuncularının (bugün ki maçta Tolgay ve Gökhan İnler) bu üstünlüğü ele alamayıp aksine orta sahayı rakibe kaybedip rakip daha çok baskı yaratmaya ve pozisyon bulmaya başlıyor. İleride başa sıkıntı olmaması adına Şenol Güneş’in oyuna müdahale ederken oyuncu değişikliklerinde iki kere düşünmesi gerekiyor. Yapılan oyuncu değişikleri sonucu maç boyu Beşiktaş kalesine gelemeyen Rizespor, son 5 dakikada iki net pozisyondan yararlanamadı.

Son dakikalarda bu baskılarının yenmemesi için kilidi açıp, skor üstünlüğü yakalansa bile maçın başıymış gibi aynı coşkulu topu oynayıp farkı açmak gerekir. Yoksa maç sonları bu baskılar yenmeye devam edilir. Şuan tek eksi yön bu gözükse de bu takım ve Şenol Güneş bununda çözümünü bulur. 


GG77 (son düdük)

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder