13 Mart 2017 Pazartesi

SENARYO; GERİ DÖNÜŞ (Beşiktaş-Kayserispor)

Beşiktaş bugün öne geçmesine rağmen eline geçen skoru koruyamadı ve geriye düştü. Sonrasında gösterilen 10 dakikalık mücadele bu senenin senaryosu olan; “Beşiktaş geriden gelip o maçı berabere bitirecek”. Bu senaryo bir kez daha gerçekleşti. Burada ki tek ilginç nokta ise Beşiktaş maçta öne geçip geriye düştüğü veya maçta ilk golü yediği zaman maçların hepsinde ya mağlup olmuş ya da berabere kalmış. Geriye düşmenin verdiği stresle o beraberlik golü veya golleri geliyor. Ancak geri dönüşlerin hiç biri zaferle sonuçlanmadı.

Bugün ki maçta Quaresma ve Gökhan Gönül’ün eksikliği fazlasıyla hissedildi. İlk yarı boyunca tek tehlikeli atağını Aboubakar’ın çektiği şutla yaşayan Beşiktaş hücumun tek başına lideri olan Quaresma’yı çok aradı. Aramakla kalmadı kötü gününde olan Quaresma'nın oyundan çıkmaması gerektiğini anlattı bu maç. Bir de üstüne Gökhan Gönül’ün olmayışı ve Beck’in kötü performansıyla ilk yarı boyunca etkili olan taraf Kayserispor oldu. Lawal’ın uzaktan şutu, Umut’un ofsayt olan golü ve Deniz Türüç’ün zayıf bir vuruşla kaleye çektiği şutta çizgiden topu çıkaran Atiba’nın pozisyonları ilk yarı adına Beşiktaş için ne kadar kötü gittiğinin göstergesiydi.

İkinci yarı Şenol Güneş oyuna müdahalesi bana tıpkı ilk devrede ki Bursaspor maçını hatırlattı. Cezalı olan Quaresma maça başlamamış ve kanatta Aboubakar ile başlamıştı. Sol kanatta Olcay Şahan vardı. İlk yarıda ki hamlesi Olcay-Tolgay değişikliği olmuş kanat oyuncuları olmadan Bursaspor’u göbekten delerek maçı kazanmıştı. Bu maç yine cezalı olan Quaresma sahada yoktu. Kartalın bir kanadı Quaresma yokken diğer kanadı Babel’inde etkisiz kalmasıyla Şenol Güneş bu sefer Babel-Tolgay değişikliği yaptı. Tıpkı Bursaspor maçındaki oyuna döndü. Ancak tek bir faktör vardı ki bu sefer sağ bek Gökhan Gönül değil Beck’di. Gökhan Gönül’ün Bursaspor maçında ne kadar etkili olduğunu herkes hatırlar. Hatta penaltı pozisyonunu yaratan da oydu. Bugün Beck’in yerinde Gökhan Gönül olsaydı Beck’e gelen topların yarısını asist de çevirip bugün bulduğu 2 gol dışında Beşiktaş 2 gol daha bulabilirdi.


Bursaspor maçında olduğu gibi bu değişiklikte olumlu tepki verdi. Kanatları olmadan orta göbekten uçmayı düşünen Kartal golü Aboubakar ile buldu. Peşinden Quaresma’nın olmadığı ve Babel’in de oyundan alındığı maçta Talisca’nın oyunda kalması için gerekli bütün sebepler varken, yaptığı basit top kaybından sonra yenilen golle durum eşitlendi. Üstüne yenilen 2.gol Vodafone Arena’da şok etkisi yaratsa da senaryo belliydi. Bu maç ne olursa olsun berabere bitecekti. Oğuzhan'ın göbekten deliciyle başlayan atakta Aboubakar’ın topu önüne alışı, vuruşu ve dansına kadar her şey mükemmeldi. Geri dönüş senaryosu bir kez daha aynı şekilde Vodafone Arena’da gerçekleşmiş oldu. 

Aboubakar'ın gol vuruşu ( son düdük )

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder