14 Nisan 2017 Cuma

74 SANİYE (Beşiktaş-Lyon)

Maç önü yaşanan olaylar maçın 30 dakikaya yakın geç başlamasına sebep olsa da oyuncular bu durumdan olumsuz yönde etkilenmemişti. Çünkü maçın başlama düdüğüyle birlikte sahada golü, hücumu düşünen iki takım vardı. Dakika 80’ne kadar skor avantajı Beşiktaş’tayken 74 saniyede yenilen iki gol ile avantaj Lyon tarafında gözükse de deplasmanda bulunan bir gol ve maçın ikinci ayağının Vodafone Arena’da oynanması Beşiktaş’ı Lyon kadar avantajlı yapıyor.

Quaresma’nın yokluğunda 4 oyuncunun pozisyonunda değişiklik yapan Şenol Güneş’in planı ilk 25 dakikalık bölümde tuttu. Golden önce Marcelo’yla yakalanan pozisyonlarda Beşiktaş daha erkende öne geçebilirdi. Lyon deplasmanında oyun üstünlüğünü ele alarak başlayıp dakika 15’de golü de buluyorsan 2.gol gelmediği sürece 75 dakika baskı yiyebilirsin. İster istemez de deplasmanda atılan golün güveni ve geriye çekilme duygusu ile oluşan baskı takımı olumsuz etkiledi. Bu olumsuzluklar oyuncuların daha çok bireysel hata yapmasına sebep oldu. Şenol Güneş bu hataları görüp ve defansta ağır kalan Mitrovic’i dakika 25’de ön libero pozisyona çekerek defansta birbiriyle oynamaya alışmış 4’lüye tekrardan döndü. Gökhan-Marcelo-Tosic-Adriano dörtlüsü defansı oluşturduktan sonra pozisyon vermemiş olsa da hücum hattında Talisca-Babel-Cen
k üçlüsünün sürekli pozisyonlarını değiştirerek oynatmak ileride top tutamaya, hücuma çıkamamaya sebep oldu. Mitrovic’in de bu düzende ön liberoya geçmesi de bunda büyük etkendi. Bu düzende Atiba ve Oğuzhan’da etkisiz kaldı.

Duran toplar Beşiktaş’ın kilit noktasıydı. Golü de bir duran toptan buldu. Duran toplardan da bir iki net pozisyondan yararlanamadı. İkinci yarının başında kornerden gelen topu Talisca, kalecinin boşa çıktığı pozisyonda topu kaleye atabilse Beşiktaş turu Lyon’da alıp gelebilirdi. O vakitten sonra 30-35 dakikaya yakın Lyon baskısı vardı. Bu baskı bireysel hatalara sebep oldu. Marcelo ve Tosic ikilisi iki kritik hata yaptı. Bu hatalar sonucunda da gol gelebilirdi. Yenilen baskıya karşı oyuncu değişiklikleri istenildiği gibi olmadı. İki hücum oyuncusu Quaresma ve Aboubakar’ın olmayışı Şenol Güneş’in elini kolunu bağladı. Maçın başında 4 oyuncunun pozisyonunda oynama pahasına Talisca-Oğuzhan-Atiba orta üçlüsünün yerini oynatmayıp Mitrovic’le başlasa da ilk Necip değişikliğiyle bu sistemden vazgeçti. Üstüne bu orta sahanın parçası Oğuzhan’dan da vazgeçince Beşiktaş’ın en etkili olduğu kalesi de yıkılmaya başladı. Lyon’un maçta ki ikinci direkten dönen pozisyonuyla Lyon tarafından atılacak bir golün sinyalleri gelmeye başlamışken duran topta bir bireysel hata Talisca da yapınca Lyon maça ortak oldu. Golün etkisi geçmemişken 74 saniye içinde bu sefer Fabri’nin büyük hatasıyla yenilen gol şok etkisi yarattı.

Sonuç

1.İkinci maçta Marcelo’nun olmaması büyük eksiklik gibi duruyor olsa da yapılan bu basit hatalar yapılmadığı sürece Beşiktaş’ın turu geçmesi çokta zor değil. Yeter ki bu kadar basit hatalar yapılmasın. 

2.Maçın hakemi Mateu Lahoz hatasız bir maç yönetti.

3.Kırmızı forma ile çıkılan bir maç sonucu gene yenilgiyle sonuçlandı.

74 saniye ( son düdük )Hiç yorum yok :

Yorum Gönder