8 Nisan 2017 Cumartesi

ATİBA HUTCHİNSON! (Beşiktaş-Trabzonspor)

Bu sezonunun geri dönüşleri diye liste yapılsa birçok maç o listeye girer. Ancak listeye giren o maçların hepsi beraberlikle bile bitmiş olsa da hepsinin bir zafer hikâyesi vardı. Bu maçında ayrı bir zafer hikâyesi oldu. Beşiktaş bu sene ilk defa geriye düştüğü maçı çevirip galibiyetle önemli bir zafer kazandı. Bu maçta bu senenin özetinde geri dönüşlerinin arasında yerini aldı.

Beşiktaş, 2017 yılında yenilmeyen, bu süre zarfında kalesinde sadece 3 gol yiyen Trabzonspor’a karşı 4.dakikada Cenk’in harika golüyle öne geçti. Bu gol Trabzonspor’un yeni stadın yediği ilk gol olarak da tarihe geçti. Gelen erken golün peşinden Babel’in de karşı karşıya kaçırdığı pozisyonda pas vermeyip şutu düşünse maç erkende kopabilirdi. Ancak oda gol olsaydı bu derece zevkli bir maç izler miydik? Ya da böylesi zevkli bir maçın böyle bir sonla bitmesi daha güzel olmadı mı? Trabzonspor’un Okay ile bulduğu gol maçın daha heyecanlı olacağının sinyallerini verdi. Maç 1-1 olduktan sonra Quaresma’nın sakatlığı Beşiktaş’ı hücum anlamında etkiledi. Golü de bulduktan sonra daha baskılı oynamaya başlayan bir Trabzonspor vardı. Baskıyla beraber Trabzonspor iki tane net atak yakaladı. Maçın yıldızı Atiba’nın ceza sahası içinde Yusuf Yazıcı’nın topuna müdahale etmesi ve Fabri’nin de Rodellega’nın kafa topunu çıkarıp bu pozisyonların golle sonuçlanmaması ilk yarıda Beşiktaş adına kırılma anları oldu. Quaresma’nın çıkmasıyla hücumda oluşan düzensizlikle birlikte ilk yarının bitmesi Beşiktaş adına ilaç gibi oldu.

İkinci yarının başlamasıyla bu sefer Trabzon etkili başlayıp pozisyon bulsa da Fabri maçta ki ikinci net pozisyonunu kurtararak bu takım için ne kadar değerli bir oyuncu olduğunu bir kez daha gösterdi. Sonra sahneye Oğuzhan’ın kendiyle özleşen kimsenin beklemediği anda öyle bir noktaya dikine attığı pas ile Aboubakar, attığı güzel gollerine bir yenisi daha ekledi. 2-1 öne geçildikten sonra beklenen maçın bir şekilde Beşiktaş’ın koparacağıydı. Tıpkı ilk golden sonra Babel’in kaçırdığı gibi bu sefer Cenk karşı karşıya kaçırdı. O noktada atılacak goller rakibin direncini iyice kırabilirdi. Ancak Trabzonspor direnç göstererek 2 dakikada 2 gol bularak maçı kendi lehine çevirdi. Ancak unuttukları şey Beşiktaş’ın geri dönüşleri sevdiğiydi. Talisca, bu geri dönüşün anahtarını Trabzonspor kalesinin ağlarının birleştiği noktada görmüş olacak ki son 10 maçta 3 gol yiyen Onur’un bile tutamayacağı noktaya gol vuruşunu yaparak bir kez daha bir geri dönüş hikâyesini daha başlattı. Trabzonspor’un santrasıyla birlikte hikâyeden çıkıp biraz olsun anılara gittik. Rodellega’nın santradan yaptığı vuruşun direkten dönmesi geçen seneki Akhisar maçında orta sahadan çekilen şutun üst direğe çarpıp Tolga’nın ellerinde kalmasını hatırlattı. Şampiyonluk yolunda maç içinde yaşanan hikâyeler, geçmişte kalan anıları bize mutlu bir şekilde hatırlatan ve bu hikâyede de son noktayı koyan Atiba Hutchinson’a ayrı bir teşekkür etmek lazım. Attığı gol ile Beşiktaş’ın şampiyonluk yarışında en önemli virajlarından bir tanesinde 3 puanla dönmesini sağladı.

Pazartesi günü Başakşehir’in Galatasaray karşısında yaşayacağı puan kaybı Beşiktaş’ı hangi hafta şampiyonluğu ilan ederiz hesaplarına sokabilir. 30.haftaya kadar kayıpsız gidildiği takdirde Fenerbahçe’yi Vodafone Arena’da yenerse Beşiktaş şampiyonluğu 30.haftada ilan edebilir.


Trabzonspor 3-4 BEŞİKTAŞ (son düdük)


Hiç yorum yok :

Yorum Gönder