21 Nisan 2017 Cuma

TEŞEKKÜRLER BEŞİKTAŞ (Beşiktaş-Lyon)

Maçın 120 dakikası ve penaltılarıyla beraber büyük heyecan yaşandı. Penaltılarından uzatmalara ve 90 dakikasına kadar git gelin yaşandığı bir maç şeklinde geçti. Tarihi maç tarihe geçecek kadar zevkli geçti. Tur geçilemedi ama Beşiktaş oynadığı oyunla takdirleri kazandı. Avrupa'da tüm yaşattığın heyecan ve coşku için teşekkürler Beşiktaş.

İlk maçta Quaresma'nın eksikliğini yaşasak da bu maçta Quaresma'nın da takıma katılmasıyla Talisca, Babel, Cenk'de maç boyunca daha etkili oldular. Ancak Marcelo'nun olmaması Atiba'nın daha çok defansa yakın oynaması ve Atiba-Oğuzhan bağlantısının kurulamamasıyla orta sahada o üstünlük sağlanamadı. Hatta Lyon ilk maça göre orta sahayı kalabalıklaştırarak bu maça çıkmıştı. Orta sahada o üstünlüğü Lyon'a versek de hücum dörtlüsüyle gol atabilecek gücümüzün olduğunu ilk dakikadan itibaren gösterdik. Senaryoların en güzeli de 27.dakikada gerçekleşti. 1-0 öne geçtikten sonra ki oyun çok önemliydi. Biraz daha kontrollü oyun Lyon'unun erken gol bulmamasını sağlayabilirdi. Marcelo'nun yokluğunda Lyon'a kolay pozisyonlar verebileceğimiz ilk maçtan gözüküyordu. Çünkü Mitrovic ilk maçta Lyon hücum oyuncularına karşı kötü sinyaller vermişti. Peşinden Lacazette'nin direkten dönen topu ilk yarıda oluşacak kötü senaryonun gerçekleşmemesini sağladı.

İkinci yarıda tıpkı geçen maçta ki gibi skor 1-0 iken kornerden gelen topta Talisca'nın kafası gol olsa maç şekil değiştirecekti. Bu sefer Vodafone Arena'da o istediğimiz ve uzatmaya getirecek skoru Talisca'nın kafa golüyle tekrardan elde ettik. Hatta turu geçecek pozisyonlarda bulduk. Bu pozisyonları bulurken turda gidebilirdi. Fabri ilk maçta ki hatasını bu maçta kurtardığı pozisyonlarla telafi etti. Şenol Güneş sezonun devre arasında kadroyu çok daralttığı için sezonun bu bölümüne geldiğinde bir iki sakatlık ve cezalı olduğunda bu durumun kendisine sorun olacağını düşünmemişti. Yedek kulübesine baktığında oyunu değiştirebilecek oyuncunun olmaması bu maç özelinde Şenol Güneş'i zorladı. Yedekte hücumda yetenekli bir oyuncusu olsaydı turu 90 dakikada veya uzatmalarda alabilirdik.

Penaltılar ise artık şans işiydi. Ancak penaltı kullanacak olan isimlerden Quaresma'nın sakatlığına rağmen 115 dakikada sahada kaldığını 5 dakikada sahada kalamaz mıydı sorusu akıllara gelmiyor değil? Bir penaltıcı fazladan olurdu. Yani Necip stopere geçip Mitrovic'i oyundan alıp Tolgay bu şekilde oyuna girseydi daha farklı bir senaryoyu da konuşuyor olabilirdik penaltılar için. Tabi Quaresma sakattı o yüzden çıktı ama bildiğimiz Quaresma her ne olursa olsun 5 dakika daha sahada durabilirdi. Tabi buda giden tur için bir sebep değil ama bir ihtimaldi.

Avrupa'da yaşattığın tüm heyecan ve çoşku için Teşekkürler Beşiktaş.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder