25 Nisan 2017 Salı

ZORDA OLSA 3 PUAN (Beşiktaş-Adanaspor)

Lyon maçında 120. Dakika mücadele ettikten sonra kağıt üzerinde zayıf ama küme düşmemek için puan ve puanlara ihtiyacı olan Adanaspor’la karşılaşmak bir handikap olabilirdi. Ki maç içinde bunun sıkıntısı yaşandı. Şenol Güneş faktörüyle böyle zorlu maçların dönüşünde Beşiktaş hiç kayıp yaşamadı. Bugünde birçok pozisyon yakalayıp maçı erkenden koparma şansı fırsatı ele geçse de zorda olsa maç sonunda Beşiktaş 3 puan almayı bildi ve Başakşehir’le puan farkını 7'ye çıkardı.

Beşiktaş maça başladığında sahaya dizilimi alışkın olmadığı 4-3-1-2 düzeninde ve Oğuzhan ve Tolgay’ın iç oyuncusu olarak oynadığı düzende maça başladı. İlerde ki 3'lü dönüşümlü olarak yer değiştirse de ne Talisca ne de Babel bir kanat oyuncusu olarak oyuna başladı. Alışık olmayan bu düzene rağmen orta sahada Tolgay faktörü ile 'geride oynadığında ve üzerinde baskı olmadığında' iyi işler ortaya koyuyor. Aboubakar’ın gol pasında da bunu gösterdi. Aboubakar’da yapması gerekeni yaptı ve golü attı. Kanatta herhangi bir oyuncu olmaması Adanaspor’un sağ ve sol beklerini daha çok oyuna katılmasını sağladı bu düzen. İki iç oyuncusu olarak sağ ve sol bekleri Oğuzhan ve Tolgay karşıladı. Bu seferde Atiba’da orta sahada yalnız kaldı. Zaten 120 dakika Lyon maçında sahada kalan Atiba’da yorgunluk belirtileri gözüküyordu. Uzun top sonucunda Adanaspor ilk yarıda golü buldu. Oğuzhan’la hem sol çaprazdan hem sağ çapraz 1-1 den sonra iki pozisyon yakalansa da ikisinden de sonuç alınamadı.

İkinci yarıda Quaresma'nın girmesiyle kendi bildiği düzene geri dönen Beşiktaş, bu seferde Atiba’sızlığın sıkıntısını çekti. Ancak bu maçın görünmez kahraman Tolgay ikinci asistini yaptı ve Talisca topu alır almaz yaptığı dönüş ve vuruş ile tekrardan takımını öne geçirdi. Beşiktaş skor üstünlüğünü yakaladıktan sonra Adanaspor’un puan almak için saldırdığı anlarda Quaresma temelli organize ataklarla pozisyon yakalandı ama golle sonuçlanmadı. Üstüne Adanaspor bir şok golü daha geldi. Maç 2-1 iken Quaresma üzerinden oynanan oyun, 2-2 olduktan sonra Adriano’nun da girmesiyle hem sağdan hem soldan Beşiktaş etkili olmaya başladı. Böyle maçlarda duran topların ne kadar önemli olduğunu da bir kez daha görmüş olduk. Quaresma ve Talisca gibi ayaklar duran toplar için büyük tehlike. Quaresma'nın ortasında Tosic ile golü bularak Beşiktaş, Adanaspor'un telafi edemeyeceği bir dakikada tekrardan öne geçti.

Haftaya rakibinle oynayacağın bir haftada puan farkını 7’ye çıkararak rakibine konuk olarak avantajlı bir şekilde gitmek son 6 hafta kalmışken büyük bir lüks olarak duruyor. Beşiktaş yoluna emin adımlarla yürüyor.

Quaresma-Aboubakar-Talisca (son düdük)

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder