16 Mayıs 2017 Salı

270 DAKİKA (Beşiktaş-Bursaspor)

Son 4 haftaya girilirken oynanacak maçlardan en zoru Bursaspor maçıydı. Çünkü Beşiktaş'ın maç eksiğine rağmen Başakşehir’in lider olması, ligde oynanacak son 3 maçtan; haftaya oynanacak maçlardan ilk maçı Beşiktaş'ın yapması ve diğer kalan 2 maçın aynı saatte oynanacak olmasının avantajları bu maçı en zor kılan nedenlerdi . Beşiktaş'ın kazanıp lider olarak yola devam etmesi ve bu sefer haftaya Beşiktaş'tan sonra oynayacak Başakşehir'e baskıyı yaşatmak için önemli bir galibiyetti. Birde Bursaspor’un son 3 maçta kalesinde 17 gol görmesi, Bursaspor ve taraftar ile yaşanan rekabet derken maçın önemi gittikçe arttı. Bu önemli maçta Bursaspor deplasmanından kritik 3 puan ile dönüldü.

Beşiktaş bu maçta beraberliğin yaramadığını ve bunun bilinciyle ilk dakikadan itibaren golü arzulayan bir takım görüntüsüyle sahaya çıkmalıydı. Ancak ilk yarı itibariyle bu böyle olmadı. Talisca’nın olmadığı bir oyunda Şenol Güneş dakika 63’te yaptığı oyun değişikliğiyle forveti çiftlemeyi maçın başında yapsaydı, maç sonu röportajında dediği gibi maçı önceden koparabilir miydi? Evet koparabilirdi. Çünkü maçın başlamasıyla oyunun bize gösterdiği Bursaspor oyunu orta alanda kitleyip, Beşiktaş’ı Quaresma üzerinden pozisyonlara itti. Quaresma üzerinden pozisyonlara iterken Tolgay-Atiba-Oğuzhan üzerinde kurduğu baskıyı, oynanan sert oyunla Quaresma’nın da üstüne oynayarak Beşiktaş'ın bu planını da devre dışı bırakmaya çalıştılar. Planları ilk yarıda tutsa da böyle gerilimi yüksek olan maçlarda da Quaresma’nın daha sakin olması gerekiyor. 

İkinci yarının başlamasıyla farklı bir organizasyon ve taktiğe gitmek gerekirdi. Çünkü bu düzen ve plan ile ilk yarı boyunca pozisyon bulmakta zorlandı Beşiktaş. Şenol Güneş’in farklı bir planı devreye sokması gerekiyordu. 63’e kadar bekledi. Forveti ikiledi. Atiba-Cenk değişikliği 2 dakika sonra meyvesini verdi ve Beşiktaş aradığı golü buldu. Beşiktaş golü bulduktan sonra rahatladı. Yapmak istediklerini rahat bir şekilde oyuna döktü. Maçın başında olan stres ortadan kalkınca daha çok pozisyon buldu. Ancak Harun’un kritik kurtarışlarıyla 2.golü 90.dakikaya kadar bulamasak da Aboubakar’ın golüyle maçın son düdüğü çaldı ve Beşiktaş tekrar liderliğe yükseldi.

Kalan 270 dakika ve toplanacak 9 puan…


Bir kez daha ŞAMPİYON BEŞİKTAŞ demeye çok az kaldı. 

Bursaspor 0 - 2 Beşiktaş (son düdük)

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder