1 Haziran 2017 Perşembe

SON DÜDÜK ve ŞAMPİYON BEŞİKTAŞ!

Son düdük ve şampiyon Beşiktaş!

İlk devrenin son maçı olan Gaziantepspor ile oynanan maça kadar 16 farklı 11 ile sahaya çıkan Beşiktaş’ın ikinci yarıda ki en büyük artısı 11’in netleşmesiydi.

Devrenin ilk yarısında sadece ilk hafta Alanya’ya atılan 4 gol ile averajla lider olabilen Beşiktaş, liderliği ilk yarının son maçı olan ve programdan dolayı ikinci devrenin başında oynanan Osmanlıspor maçından sonraki ikinci devrenin aslında ilk maçı olan Alanyaspor maçında liderliği aldı ve bir daha Gaziantepspor maçına kadar bırakmadı.

Beşiktaş’ın geçen sene ki oyun planı daha çok merkeze dayalıyken bu sene Quaresma'nın etkili oyunun faktörü ve ikinci yarıda Babel transferiyle daha çok kanatlar üzerinden bir oyun planı geliştirip hücum edildi. Ancak merkez etkili olmadığı zaman kanatlarda etkisiz kalabiliyordu. İlk yarıda Oğuzhan, Atiba ve Tolgay’ın toplam gol sayıları 2 gol ve 4 asistti. Bu sene ilk yarıyı Beşiktaş’ın önünde bitiren Başakşehir’in orta saha üçlüsü Mossoro, Emre ve Mahmut’un toplam gol ve asist sayıları 9 gol 8 asistti. Aslında oyun planı kanatlar üzerinden inşa edilmiş olsa da merkezden gelecek katkının önemi büyüktü.

Devrenin ilk yarısında sakatlanan Talisca’nın 4 gol 1 asisti bulunuyordu. Osmanlı maçıyla birlikte ikinci devre Talisca’nın sezon sonuna kadar 9 gol ve 1 asistlik katkısının yanında Oğuzhan, Atiba, Tolgay’ın toplam gol ve asist sayıları 4 gol ve 11 asistti. İlk yarıya göre farklı bir tablo vardı. Merkezden gelecek olan gol yollarında ki katkıyı Talisca sakatlıktan sonra gösterdiği performansla kapattı. Oğuzhan, Atiba, Tolgay'ın da ilk yarıya göre rakamlarını arttırması da şampiyonlukta ki başka bir etkendi.

İlk yarıdaki performansıyla eleştirilen Aboubakar’da Afrika Kupasını kazanıp geldikten sonra ki gösterdiği performansla (9 gol, 3 asist) takıma şampiyonluk yolunda önemli bir katkı yaptı. Cenk’in ilk yarıda başlattığı işi ikinci yarı Aboubakar tamamladı.

Beşiktaş ilk yarı bittiğinde 28 golü bulunurken şu an Osmanlıspor maçı oynanmamış olmasına rağmen 41 gole ulaştı. Bu takım sezonun ikinci yarısında hücuma dayalı bir oyun oynadığı zaman daha etkili olduğunu, 11 netleşince birbirine daha iyi bilen 11 ile sahaya çıkıncada sahada yapmak istediklerini herkese gösteren bir takım olduğunu kanıtladı. Hücumun yanında savunma ile bunu dengeledi. İki bekin Gökhan ve Adriano’nun daha çok hücuma dönük bekler olduğu düşünülse de tecrübeleriyle takıma hem hücumda hem de savunmada büyük katkı yaptılar. Takımda sadece savunmacı olarak Fabri, Marcelo ve Tosic gözüksede Fabri’nin yaptığı hatalar dışında kurtardığı maçları da unutmamak gerek. Marcelo ve Tosic’de tüm eleştirilere rağmen 2 senedir ( geçen sezonun ikinci yarısı + bu sezon toplam 1,5 senedir ) bu şampiyon takımın stoperleri ve takdiri hak ediyorlar.

Bunun yanında oynayan oynamayan bütün oyuncuların saha ve saha dışında kurduğu arkadaşlık, her zaman birbirine destekleri şampiyonlukta ki en büyük etkendi. Bunu sağlayan başta Şenol Güneş olmak üzere tüm teknik heyeti kutlamak gerekiyor.

Geçen hafta kutlamayı yaptık, şimdi kupayı kaldırma zamanı! ŞAMPİYON BEŞİKTAŞ!

Turgay Şeren Sezonu Şampiyonu BEŞİKTAŞ (son düdük)

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder