7 Ağustos 2017 Pazartesi

SENE BAŞI ÜZÜLEN, SENE SONU SEVİNEN (Beşiktaş-Konyaspor)

Geçen sene ki Beşiktaş – Galatasaray Süper Kupa Maçı Kadrosunu hatırlayacak olursak;  Tolga - Beck, Necip, Marcelo, Tosic - Oğuzhan, Atiba - Kerim, Tolgay, Olcay - Cenk.

Sezon sonunu bitiren kadro ise bu kadrodan çok farklıydı. Kalede Fabri, defansta Gökhan Gönül, Marcelo, Tosic, Adriano, Oğuzhan, Atiba ve hücum attı komple değişmişti; Quaresma, Talisca, Babel, Aboubakar. Aslında iki senedir Süper Kupa finalindeki temel sorun buradan çıkıyor. Şenol Güneş’in istediği gibi transferler önceden yapılmadığı için üstüne sakatlık ve diğer problemler derken iki senedir hazır bir takım görüntüsüyle Süper kupa maçlarına çıkılamıyor. 

Bu sezonda Konyaspor maçındaki on bir ile sezon sonunda ki on bir arasında en az 5 isim farklı olacaktır. Gökhan Gönül, Talisca, Lens ve Negredo ilk 11’e ismini direk olarak yazdırabilecek oyuncular. Gelecek bir stoper ile bu oyuncu sayısı 5’e çıkabilir.

Şenol Güneş kafasındaki 11’i oturtunca zaten takımı başarılı bir konuma getiriyor. İki senedir bunun örneğini görüyoruz. Önemli olan bu sürecin geçen seneden daha kısa sürmesi gerekiyor.

Maçın ilk yarısında gole kadar geçen sene ki oyun temeli olan Quaresma üzerinden bir şeyler yapılmaya çalışılsa da etkili olunamadı. Oğuzhan ve Tolgay'ın forvet arkası pozisyonunda oynadıklarında ki etkisizliği takımı ileriye taşıyamadı. Yenilen golde başta Adriano'nun daha sonra defansa yardıma gelmeyen Babel'in hatasıyla Konyaspor'un öne geçmesi Beşiktaş'ı canlandırdı. İkinci yarının sonuna doğru Babel ile yakalanan iki net fırsat golle sonuçlanmadı. 

İkinci yarının başlamasıyla oyuna müdahale etmeyen Şenol Güneş bu düzenle oyunun dönmeyeceğini anlayınca Negredo ve Caner değişikliklerine gitti. Bu rakibi sıkıştıracak bir baskı yaratmasa da 4-2-4 bir sistemle pozisyonlar bulmaya çalıştı. Beşiktaş'ın çok alışık olmadığı bir sistemle gelen gol ise kalan dakikalar için takımı umutlandırdı. Ancak Konyaspor'un kazandığı bir korner vuruşunda Beşiktaş'ın dakika 90 bile olsa ileride 'bir' oyuncu bırakmayacak kadar kendi yarı sahasına çekilmesi kabul edilemezdi. Karşılanan kornerin devamında ileride bir oyuncunun bile olmaması baskı yapmadan Konyaspor'un tekrardan hücumuna devam etmesine neden oldu. Ardından malum penaltı...

Sezon öncesi kaybedilen kupa sezonun gerisi için takımı dahada motive edecektir. Sezon başı üzülen taraf olsak da sezon sonu sevinen taraf olmak için moral bozmadan yola devam etmek gerekir.

son düdük...


Cenk Tosun gol sevinci ( son düdük )

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder