14 Eylül 2017 Perşembe

ŞAMPİYONLAR LİGİ FARKI (Beşiktaş-Porto)

Şenol Güneş deplasmandaki Avrupa maçlarında daha defansife yakın 11 ile sahaya çıkıyordu. Defansifden kasıt olarak defansın önündeki Oğuzhan-Atiba ikilisini bozup değişik varyasyon deniyordu. (Gökhan İnler-Atiba, Necip-Atiba vs.) Bu oyunlarla da etkili oluyordu ancak dün ki Porto maçı gibi oyun üstünlüğünü kabul ettiremiyordu. Dün bu da tersine döndü. Çünkü bu sefer değişiklik yapmadan Porto karşısına korkusuzca çıktı. Böylece Beşiktaş Porto'ya oyun üstünlüğünü kabul ettirdi.

Beşiktaş bu sene oynadığı 5 resmi karşılaşmada bu denli karşısındaki rakibine karşı açık oyunu hiç yakalayamamıştı. Çünkü ligdeki takımlar Beşiktaş'a karşı daha defansif oyunla sahaya çıkınca herkesin istediği o oyunu sahaya yansıtmak zorlaştı. Ancak Şampiyonlar Ligi farklı. Defansiften ziyade dengeli oyun anlayışı ve bunun dışında hücumu daha çok düşünen takımlar mevcut. Beşiktaş'ta bu sistemde Porto'ya karşı istediği oyunu sahaya yansıtabildi. Buna en basit örnek Talisca'nın ligin ilk 4 haftasında hiç topla açık alanda dribbling ederek sahada kat ettiğini görmemiştik ama dünkü maçta bunu sık sık yaptığını gördük. Zamanla Beşiktaş bu oyununu ligede yansıtacağı aşikar.

Atılan gollerdeki organizasyonlar da bir o kadar güzeldi. Quaresma her ne olursa olsun açacağı tehlikeli ortalarla bu takım halen en büyük silahı. Talisca ise Karabük maçında bi nevi son vuruşlardaki etkisizliğini geçen seneden beri gelen özelliği olan kafa golleriyle atmaya devam ediyor. Cenk ise dün Casillas'a attığı müthiş golle Şampiyonlar Ligi jeneriklerine girmeye devam edecek gibi duruyor. Negredo'nun ise Karabük maçında yaptığı servisler asiste dönüşmemişti. Ama dün Babel'in golünde yaptığı asistle bu takıma yararlı olacağını gösterdi. Negredo da tempo tutarsa Şenol Güneş'in işi zor gibi duruyor. Babel de gollerini atmaya devam ediyor. Zor zamanlarda böyle goller atması onun 11'deki yerini iyice sağlamlaştırıyor.

Etkili oyunla Şampiyonlar Ligine böyle başlamak takıma daha çok özgüven getireceği kesin. Böyle devam Kartal. Bu sene hedef daha da ilerisi.


Son düdük…

Porto 1 - 3 Beşiktaş (son düdük)

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder