2 Ekim 2017 Pazartesi

ORTA SAHA ETKİSİZ KALDI (Beşiktaş-Trabzonspor)

Son iki haftada kazanılan 1 puan ile lider ile olan fark 5’e çıktı.  Şampiyonlar Liginde yapılan 2’de 2 oyuncuların daha çok kafalarının bu sene Avrupa maçlarında olduğunu gösterebilir. Bu sene öncelik hedefte o zaten. Ancak ligde de ipin ucunu da sağlam tutmak gerekir. Puan kayıpları tabi ki olacak ama Vodafone Arena’da kaybedilecek her puan bu vakitten sonra ekstra olur.

Geçen haftadan 3 cezalı futbolcunun olmasına rağmen bugün 11’ler açıklandığında Beşiktaş’ımızın ne kadar kaliteli kadrosunun olduğunu bir kez daha gördük. Ama kaliteli kadronun yanında birbiriyle oynamaya alışkın olmayan oyunculardan bir 11 oluşmuştu. Oğuzhan, Atiba, Quaresma’nın eksikliğinde Tolgay, Medel, Lens’le başlamak doğruydu. Ancak birde üstüne Negredo’nun Cenk’in yerine başlaması ne kadar doğruydu tartışılır?

Trabzonspor aynı geçen hafta Fenerbahçe’nin yaptığı gibi orta sahayı kalabalık tutarak oyunu kendi lehine çevirmek istedi. Tolgay ve Medel’in orta sahadaki etkisizliği Trabzonspor’un bu noktada hâkimiyet kurmasını sağladı. Beşiktaş’ın orta sahası etkisiz kalınca Babel, Lens, Negredo ilk yarı boyunca varlık gösteremediler. Sazı tek başına Talisca eline aldı. Hem orta sahada hem de hücum hattında bireysel yeteneklerini göstermeye çalıştı. Attığı golle de ilk yarının Beşiktaş adına en iyisiydi.

İkinci yarıya Medel-Gökhan değişikliğiyle başlandı. Medel’in ilk yarıdan sarı kartı olsa da yedekte herhangi bir orta saha alternatifi yokken Medel’in tüm gücünden yararlanılmalıydı. Orta saha belki Medel-Tolgay ikilisiyle aksasa da Necip-Medel pozisyon değişikliği ikinci yarı için daha doğru bir başlangıç olabilirdi. Zaten orta saha etkili değilken Caner ve Gökhan’ı etkin kullanamadı Beşiktaş. Hal böyle olunca top kanatlara inmedi, Negredo’ya top gelmedi. Tıp ki ilk golde olduğu gibi gene uzaktan Lens’in attığı gol ile öne geçildi.

Beşiktaş öne geçtikten sonra sahada tam bir Fabri esintisi vardı. Sağlı sollu çıkardığı toplar ile belki de Beşiktaş’ın Vodafone Arena’da ki ilk mağlubiyetinden kurtardı. Bu kurtarışları galibiyeti de getirebilirdi eğer Lens karşı karşıya o golü atsaydı. Kaçan pozisyon sonrası gol yenilse de Fabri o pozisyonda da topa müdahale etmeyi başardı ancak olmadı.


Milli maç arasına galibiyetle gitmek güzel olurdu ancak bu iki haftada alınan 5 puanlık kayıp takımı hiç şüphesiz lige de ağırlıklarını koymalarını sağlayacaktır.  

Talisca'nın gol sevinci ( son düdük )

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder